Julkaistu    |  Päivitetty 
Tuire Leppänen

Ylä-Karjalan valmistuneet

Ylä-Karjalan valmistuneet Pertti Meriläinen

Alla olevassa listassa ovat Nurmeksen ja Valtimon ammattiopistoista valmistuneet sekä muut yläkarjalaiset valmistuneet.

Nurmeksen ammattiopisto

Autoalan perustutkinto: Saku Karjalainen, Nurmes, Marko Kiiskinen, Juuka, Jani Kokkonen, Juuka, Ari Nevalainen, Nurmes, Mikael Näivö, Nurmes, Ville Pulkkinen, Nurmes, Jari Rissanen, Lieksa, Aki Ruokolainen, Juuka, Jere Suhonen, Nurmes, Hermanni Tolvanen, Lieksa, Taavi Tukiainen, Outokumpu.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto: Anne Korhonen, Nurmes, Christa Kuutamo-Tunninen, Rautavaara, Sengul Köseoglu, Nurmes, Meri Okkonen, Nurmes, Leyla Ozen, ulkomaat.
Kone- ja metallialan perustutkinto: Topi Kortelainen, Nurmes, Jere     Räsänen, Nurmes, Ville Tiainen, Nurmes, Turkka Toivanen, Juuka.
Liiketalouden perustutkinto: Julia Ahponen, Nurmes, Emmi Alatalo, Nurmes, Janika Haapalainen, Nurmes, Jonna Halonen, Nurmes, Noora Korhonen, Rautavaara, Tarja Korkeakoski, Juuka, Elvi Kämäräinen, Nurmes, Reetta Lipponen, Nurmes, Marjut Ruokolainen, Juuka, Eine Tolvanen, Nurmes (ammatillinen + yo), Netta Valtonen, Nurmes.
Rakennusalan perustutkinto: Markus Korhonen, Nurmes, Miika Lukkarinen, Nurmes, Antti Partanen, Nurmes, Nina Pelkonen, Valtimo, Jukka Simanainen, Juuka, Aki Tertsunen, Nurmes, Simo Tiainen, Nurmes.
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto: Eero Kainulainen, Vieremä, Iiro Kotilainen, Nurmes, Teemu Kuittinen, Nurmes, Tuukka Kuittinen, Nurmes, Iiro Kuvaja, Nurmes, Nikita Nikitin, ulkomaat, Matias Näivö, Nurmes, Toni Näivö, Nurmes, Eetu Okkonen, Nurmes, Eetu Pulkkinen, Nurmes, Teemu Saarelainen, Kiuruvesi, Miko Tolvanen, Nurmes, Juuso Ullgren, Nurmes, Samu Vottonen, Nurmes.

MAINOS - JUTTU JATKUU ALLA
MAINOS PÄÄTTYY

Valtimon ammattiopisto

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneasennuksen osaamisala: Anni Jänönen, Nurmes, Juha Komulainen, Kuopio, Niko Kärkkäinen, Lieksa, Jaakko Malinen, Kuhmo, Joona Tapaninen, Kiuruvesi, Eeli Tauriainen, Kajaani.
Metsäkoneenkuljetuksen osaamisala: Niko Apell, Rautavaara, Teemu Haverinen, Kuhmo, Antti Himanen, Kuopio, Samuli Holmi, Kajaani, Juho Hujanen, Kajaani, Petri Huusko, Valtimo, Ville Hynynen, Lapinlahti, Joni Kampman, Kuhmo, Tommi Karhula, Kajaani, Lassi Kauppinen, Lapinlahti, Henry Kiiskilä, Lieksa, Jere Kilpeläinen, Valtimo, Mikko Kontkanen, Liperi, Petri Korolainen, Iisalmi, Mirko Kortelainen, Nurmes, Jukka Kovanen, Kuopio, Teemu Kyllönen, Kuhmo, Petja Kärkkäinen, Iisalmi, Joonas Lappalainen, Kajaani, Jarno Liuska, Nurmes, Mika Lukkarinen, Lieksa, Kalle Moisanen, Paltamo, Severi Määttä, Nurmes, Jani Nuutinen, Kontiolahti, Teemu Oinonen, Lieksa, Jaani Ovaskainen, Rautavaara, Otto Parviainen, Ilomantsi, Niklas Pehkonen, Lieksa, Jesse Pelkonen, Nurmes, Hermanni Piiroinen, Liperi, Eetu Pussinen, Ilomantsi, Teemu Satta, Juuka, Anu Solehmainen, Ilomantsi, Ismo Tukiainen, Juuka, Atte Turunen, Ilomantsi, Joni Turunen, Polvijärvi. Näyttötutkintoon valmistava koulutus: Marko Gröhn, Joensuu, Teemu Hyvärinen, Kuhmo, Sami Lamminen, Kontiolahti, Juha Leppänen, Kontiolahti, Jussi Roivas, Joensuu, Marko Salomaa, Joensuu, Jani Tolonen, Kajaani, Jani Turtiainen, Vantaa.
Puutavaran autokuljetuksen ammattitutkinto: Jukka Herranen, Joensuu, Jukka Kauppinen, Suonenjoki, Ville-Veikko Komulainen, Vihti, Johannes Kuittinen, Nurmes, Pasi Puoskari, Nurmes, Jussi-Pekka Rytkönen, Sonkajärvi, Olli Sivonen, Joensuu.

Lieksan ammattiopisto

Prosessiteollisuuden perustutkinto: Tero Niiranen, Nurmes.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Hanna Kyröläinen, Nurmes, Ruut Lohtander, Nurmes.

Outokummun ammattiopisto

Tanssialan perustutkinto: Siiri Kortelainen, Nurmes.

Niittylahden ammattiopisto

Nuoriso- ja vapaa-ajanohjauksen perustutkinto: Ingrid Udd, Nurmes.

Joensuun ammattiopisto

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Sara Karhu, Nurmes, Niina Turunen, Nurmes.

Pohjois-Karjalan ammattiopisto

Rakennusalan perustutkinto: Veikko Miettinen, Nurmes.

Pohjois-Karjalan aikuisopisto

Elintarvikealan perustutkinto: Kaisu Huotari, Nurmes, Tiina Huovinen, Nurmes, Helena Ikonen, Nurmes, Karita Lappalainen, Nurmes, Jutta Larkkonen, Nurmes.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto: Sofia Heikkilä, Nurmes.
Kiinteistöpalvelujen perustutkinto: Jouni Karppinen, Valtimo.
Kone- ja metallialan perustutkinto: Janne Karvonen, Nurmes.
Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto: Katja Sormunen, Valtimo.
Laitoshuoltajan ammattitutkinto: Jaana Arhokari, Valtimo, Katja Hukkanen, Valtimo.
Liiketalouden perustutkinto: Marika Ailio, Valtimo, Marina Khvesko, Nurmes.
Maatalousalan perustutkinto: Ville Lohtander, Nurmes, Tommi Rysä, Nurmes.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Nina Huttunen, Nurmes, Hille Härkin, Valtimo, Heidi Kokkonen, Nurmes, Mervi Kuittinen, Nurmes, Heidi Plattonen, Nurmes, Susanna Puoskari, Nurmes, Tanja Pyykönen, Nurmes, Jaana Rissanen, Nurmes, Salla Savolainen, Nurmes, Noora Tolvanen, Nurmes, Tanja Tolvanen, Nurmes.

Kommentoi

Hae sivuilta