Erikoinen näky naapurissa – Horroksestaan herännyt perhonen lenteli ympäriinsä
Heinäpurolainen Maija Savolainen törmäsi viikko sitten erikoiseen näkyyn, kun kävi naapurissaan Teppo Partasen luona kylässä. Partasen talossa lenteli nokkosperhonen, joka oli silloin ollut hereillä jo kaksi viikkoa.
– Se lenteli puoli tuntia edessuntakaisin. Välillä kävi verhossa ja tuli minun kukkapuserolleni istumaan. Välillä se oli olkapäällänikin, kun istuin puulaatikolla lämpimän uunin vieressä. Sitten se meni uunin yläpuolelle maate, Savolainen kertoo.
Partanen oli alkanut heti ruokkia uutta ystäväänsä. Hän oli laittanut lautaselle hunajaa ja siirappia, jota perhonen kävi maistelemassa.
Savolainen arvelee, että perhonen on uinunut horrostaan jossain talon sisuksissa, kunnes kovien pakkasten aikaan naapuri alkoi lämmittää kovemmin uuniaan.
– Mökki on mennyt kuumemmaksi, niin perhonen on herännyt. En ole tuollaista ennen nähnyt, vaikka luontoa seuraan, Savolainen toteaa.
Kommentoi